Podczas planowania budowy własnego ujęcia wody, bardzo często zadawanym pytaniem, jest czy woda jest wszędzie oraz skąd tak naprawdę bierze się woda w studni głębinowej?
Aby można było precyzyjnie odpowiedzieć na te pytania, należy wpierw wyjaśnić i zilustrować pochodzenie wód podziemnych.
Modelowy przykład, to wody pochodzące z opadów atmosferycznych i wsiąkające w ziemię, czyli wody infiltracyjne.
Woda opadowa, przesiąka przez warstwy przepuszczalne i zatrzymuje się na spągu warstwy o niskiej przepuszczalności lub nieprzepuszczalnej. Zaczyna się gromadzić, wypełniając puste przestrzenie (pory i szczeliny) w skale przepuszczalnej. Strefa, w której wszystkie szczeliny i pory są wypełnione, to strefa nasycenia wodą.
Obecność i charakter wód podziemnych w dużym stopniu zależy od własności hydrogeologicznych skał.
Ze względu na rodzaj skał, w których występują rozróżnia się:
Wody szczelinowe to wody które wypełniają spękania w skałach litych o różnej genezie, kształcie, wielkości i układzie.
Ilość wód szczelinowych jest uzależniona od gęstości szczelin. Ruch wody w szczelinach odbywa się w zmiennym kierunku i z różną prędkością, w pionie i w poziomie. Jest podporządkowany tektonice i ciśnieniu hydrostatycznemu.
Z kolei wody krasowe wypełniają próżnie w skałach, powstałe w wyniku procesów krasowych. Wypełniają też kanały i kawerny. Od wód szczelinowych różnią się wielkością próżni, w których występują. Są zasilane bezpośrednio lub pośrednio przez opady atmosferyczne lub wody powierzchniowe.
Innym rodzajem wód które moga być źródłem wody w naszej studni są tak zwane wody warstwowe. Charakteryzują się one tym,że wypełniają pory skalne, tworząc warstwy wodonośne. Wyróżniamy dwie podkategorie wód warstwowych: naporowe lub swobodne.
Jesczze innym rodzajem wód głębinowych sa wody uskokowe, które powstają wzdłuż uskoku przecinającego warstwy nieprzepuszczalne.
Gdy poznaliśmy już różne rodzaje wód głębinowych warto zadać sobie pytanie: Czy przed przystąpieniem, do procesu wiertniczego, możliwa jest lokalizacja optymalnego miejsca wystąpienia wody?
Najlepszym sposobem wskazania miejsca, pod wykonanie odwiertu, jest lokalizacja, poprzez wynik-wizualizacje rozkroju geologicznego działki. Takowy obraz, można uzyskać, przeprowadzając badanie, metodą tomografii elektrooporowej ERT.