Pompy ciepła bazują na odnawialnych źródłach energii, co powoduje, że są one przyjazne dla środowiska naturalnego. Unia Europejska popiera proekologiczną politykę, dlatego w większości krajów członkowskich można starać się o dofinansowanie do projektów tego rodzaju. W tej chwili polscy inwestorzy mogą ubiegać się o dofinansowanie z takich źródeł, jak :
Fundusz Termomodernizacji i Remontów (FTiR)
19 marca 2009 r. weszła w życie ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów, która umożliwia inwestorom ubieganie się o tzw. „premię termomodernizacyjną”. Beneficjentami mogą być m.in. osoby fizyczne posiadające budynki mieszkalne, np. domy jednorodzinne. Wysokość premii to 20% wykorzystanego kredytu. Ustala się ją na podstawie audytu energetycznego. Kwota nie może jednak przekroczyć 16% kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego oraz dwukrotności przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii. O premię można się ubiegać w Banku Gospodarki Krajowej oraz w Banku Ochrony Środowiska.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)
Środki z tego funduszu przyznawane są na cele określone w ustawie o ochronie i kształtowaniu środowiska z dnia 31 stycznia 1980 r. W ostatnich latach wykorzystywanie proekologicznych źródeł energii ma status przedsięwzięć (programów) priorytetowych Narodowego Funduszu. Pomoc finansowa udzielana jest w formie pożyczek i dotacji. Można z niej skorzystać również za pośrednictwem BOŚ, który oferuje specjalną linię kredytową (odsetki nie przekraczają 2,5% w skali roku). Dopłaty do oprocentowania kredytu preferencyjnego udzielane są na okres nie dłuższy niż 10 lat.
Samorząd gminny i powiatowy
Nowelizacja Prawa Ochrony Środowiska z 21 grudnia 2010 r. umożliwiła m.in. osobom fizycznym otrzymywanie dotacji na pompy ciepła z budżetu gminy lub powiatu. W ustawie nie określono trybu udzielania dotacji ani sposobu jej rozliczania, dlatego poszczególne samorządy ustalają je we własnym zakresie. Dopłaty 40-procentowe do pomp ciepła wypłacały w ostatnich latach gminy Kraków i Toruń, w tej chwili kilkanaście samorządów w Polsce prowadzi podobne programy pilotażowe.
Dofinansowanie można także otrzymać w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), które wspierają projekty proekologiczne zgodnie z kryteriami
i priorytetami przyjętymi w danym województwie. Placówki WFOŚiGW znajdują się m.in.: w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu i Szczecinie.
Umowy z firmą ESCO
Dodatkowe środki finansowe można także uzyskać realizując inwestycję w formule ESCO, czyli za pośrednictwem firm oferujących usługi eksperckie w zakresie energetyki na zasadzie finansowania projektów energetycznych przez tzw. stronę trzecią. Zaletą tego typu inwestycji jest to, że ma ona formę umowy o efekt energetyczny, dając tym samym gwarancję oszczędności a w dodatku nie wymaga angażowania własnych środków.
Formuła ESCO pozwala ubiegać się w BGK o poręczenie od 50% do 70% wysokości kredytu zaciągniętego w banku komercyjnym na inwestycję energooszczędną oraz o dotację na wykonanie niezbędnego audytu energetycznego.